YÜKLENİYOR...

Haberler / Havuz Yapımı Masraflımıdır ?

Havuz Yapımı Masraflımıdır ?

HAVUZ YAPIMI MASRAFLI MIDIR?

Müstakil evlerin olmazsa olmazı havuzlar maliyeti nedir? Sizce fazla mı lüks?

Yaşam alanlarınıza havuz yapımı için havuz yapımı hizmetini havuzmarket.gen.tr internet sitesi Profosyenel Havuz Yapım ekibi vasıtası ile rahatça ve kaliteli bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Günümüzde insanların hayat standartları yükseldikçe bu durumu yaşam alanlarının konforu ve güzelliğine de yansıtmaktadırlar. Özellikle müstakil evlerde kalan insanlar evleri için yüzme havuzu yaptırmak istemektedirler. Havuz yapımı için en uygun maliyeti hesaplayarak kendilerin için en uygun havuzu yaptırmak istemektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken ise havuz yapım maliyetlerine birçok farklı unsurun etki etmesidir. Hatta bazı unsurlar havuz yapıldıktan sonra bile maliyetleri arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı havuz yapımı masrafları hesaplanırken sizin için derlediğimiz tüm noktaların hesaba katılması en doğru ve net hesaplama için gereklidir.

 

YÜZME HAVUZUNUN ÇEŞİDİ VE KULLANILACAK MALZEMELERİN SEÇİMİ

Yaptırmak istediğiniz yüzme havuzu tasarımı, yapılan havuzun hangi amaçla kullanılmak istendiği, havuzun yapılacağı alanın büyüklüğe dikkate alınarak bir planlama yapılmalıdır. Çünkü bu undurlar direkt havuz yapım maliyetlerini etkilemektedir. Her havuz tipinin metrekare maliyeti değişiklik göstermektedir. Yapılması planlanan havuz alan olarak büyümesi metrekare başına düşen maliyeti bir miktar azaltmaktadır fakat toplam maliyet düşünüldüğünde daha yüksek bir rakam ortaya çıkacaktır.

Maliyet konusunda sorun yaşayan kişiler standart yüzme havuzları yerine doğal yüzme havuzlarını tercih etmeleri oluşan maliyeti ciddi anlamda azaltmaktadır. Bu durum kişinin ihtiyaçları belirlemektedir. Havuzda konfor arayan kişiler standart havuz tercihleri yaparken amacı sadece yüzmek olanlar doğal havuzları da tercih edebilmektedir. Yapılması planlanan yüzme havuzunun tasarımı, özel istekler, çevrenin iklimsel özellikleri, kullanılacak malzemeler maliyete direk etki eden unsurlardır. Havuzların bakım ve onarımları gibi maliyetlere dolaylı etki eden unsurlarda bulunmaktadır.

 

YÜZME HAVUZUNUN BOYUTU, DERİNLİĞİ VE BÖLGENİN FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

Yüzme havuzlarının boyutu ve derinliği direk yapım maliyetlerini etkilemektedir. Yüzme havuzunu yaptıracağınız alanın toprak özellikleri de önemlidir. Bazı yerlerde bu işlem daha kolay olurken bazı toprak özelliklerinde çok daha fazla emek ve iş gücü gerekmektedir. Bu durumda maliyetleri arttırmaktadır. Havuzun derinliği kimlerin hani amaçla kullanacağını göre değişmektedir.

Çocuklar için yapılacak havuzlar daha sığ olması beklenirken yetişkinler için bu derinlik 1 metre 50 cm olmaktadır. Eğimli zemine sahip havuzlarda ise alçak taraf bir metre, derin taraf ise iki metreye kadar ulaşabilmektedir. Tramplenden atlanacaksa derinlik en az iki metre kırk santimetre olmalıdır. Daha az derinlik atlayan kişilerin sağlığını olumsuz etkileme riski oldukça fazladır. Tüm bu ayrıntılar maliyetleri ciddi anlamda değiştirmektedir.

 

YÜZME HAVUZUNUN ÇEVRESİ VE PEYZAJ ÇALIŞMALARI

Yüzme havuzlarında hem görsellik hem de konfor açısından güneşlenme kısımları bulunabilmektedirler. Bu terasların büyüklüğü uzunluğu ayrıca bahçe düzenlemesi gibi unsurlar maliyete direk etki etmektedir. Bazı kişiler için bu kısımlar yapılmayabilmektedir. Ama komple bir havuz isteyen konfor ve görsellikten vaz geçmeyenler için bu ayrıntılar kesinlikle es geçilmeyecek unsurlardır. Şık bir görünüm için havuz çevresinin bahçe düzenlemesi de son derece önemlidir. Hatta olayı biraz daha profesyonellik sağlayarak iyi bir peyzaj çalışması için profesyonellerden yardım bile istenmektedir. Bunların hepsi maliyetleri attırmaktadır.

 

BAKIM VE TAMİRAT MASRAFLARI

Havuz bakımı birçok kişi tarafından maliyetler içinden sayılmasa da dolaylı olarak bu maliyetlerin içerisinde aktif olarak yer almaktadır. Ve havuz yaptırmayı düşünen kişilerin periyodik olarak ödeyecekleri havuz bakım ve onarım paralarını da hesaba katmaları gerekmektedir. Çünkü uzun vadede bu masraflar bayağı bir maliyeti olmaktadır. Bu bakım yapılmadığı zaman bir süre sonra havuzlar kullanılamayacak hale gelmektedir. Bundan dolayı belirli bir ücret karşılığında bu işi periyodik olarak gerçekleştiren firmalarla anlaşmalarda maliyetlerin içerinde yer almalıdır.

 

YÜZME HAVUZUNUN DONANIM VE AKSESUARLARI

Havuzun pompa, elektrik, su boruları, drenaj vs. gibi temel malzemelerine ek olarak havuz içi ve dışı aydınlatması, havuz merdivenleri, merdiven tutamakları, havuz örtüleri, arzu edenler için kaydırak, tramplen gibi eğlence ürünleri biri unsurları da bulunmaktadır. Bu havuz tesisatıçeşitleri hepsi birer maliyet oluşturmaktadır. Hatta bunarlın nitelik ve kaliteleri arttırıldığında maliyetler otomatik olarak artmaktadır. Görüldüğü gibi havuz maliyetleri çok fazla unsurun bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bundan dolayı bu maliyetler oldukça iyi hesaplanarak bu işe kalkışılmalıdır.

Günümüzde yaşam alanlarınıza havuz yaptırma işi tek başına oldukça zor olacağından alanında deneyimli profesyonel kişilere de yaptırabilirsiniz. Birçok site ücretsiz teklif al yöntemi sizin bütçenize uygun kişileri bulmanıza yardımcı olmaktadır.